LA ÎNCEPUTUL LUNII MAI ÎNCEPE DEZINSECȚIA TERESTRĂ

Precipitațiile din ultima perioadă dar și cele previzionate, precum și stabilizarea temperaturii biologic active la peste 10°C, favorizează apariția și dezvoltarea în acest mediu umed, a numeroase insecte dăunătoare (țânțari,căpușe etc.).
Pentru a preîntâmpina efectele nefavorabile unui mediu ambiant plăcut, sănătos, Giurgiu Servicii Publice S.A va organiza mai multe activități de combatere a acestor vectori și dăunători.
Astfel, în primă etapă, începând cu data de 02 mai 2019, vor fi efectuate tratamente terestre cu produse biodegradabile, neavând efecte dăunătoare asupra mediului înconjurător și care combat încă din faza incipientă insectele dăunătoare ( țânțari, căpușe, muște, viespari etc.).
Finalizarea operațiunilor de dezinsecție este preconizată până la data de 31 mai 2019 și vor fi efectuate numai în cazul în care condițiile meteorologice ne permit acest lucru, în caz contrar activitățile urmând să fie reprogramate.
În perioada menționată, rugăm posesorii de familii de albine și de animale sensibile să-și ia toate măsurile necesare pentru evitarea oricărui tip de incident, în caz contrar, Primaria Municipiului Giurgiu și respectiv Giurgiu Servicii Publice S.A., sunt absolvite de orice responsabilitate.
Pentru dezinsecție vor fi folosite substanțe produse de grupul Bayer AG, omologate și avizate de Ministerul Sănătății Publice, respectiv : Solfac EW50 și Solfac Trio EC 200, urmând a fi aplicate prin pulverizare cu aparate portabile (atomizoare ), cu respectarea prevederilor legale de protecție a mediului, a sănătății și securității populației.
Zonele unde va fi efectuată dezinsecția sunt următoarele : ZonaTineretului( tr. 1 Decembrie 1918, zona de blocuri cartier Oinac, Parc Tineretului – Steaua Dunări, ParcTipografie ), Zona B-dul. București( Pasarelă – Șos. București, Piața Decebal, cartier Negru-Vodă, Parc Mihai Viteazul, Parc Clopotari, Str. Clopotari, zona LIDL, B-dul. Mihai Viteazul, Zona Primărie), Zona Centrală ( Parc Alei, Str. Mareșal Foch, Parc Expoflora, Parc Telefoane, Zona Romarta, CEC, zona adiacentă ANAF și Consiliul Județean, Str. Petre Ghelmez, Str. Foișor, B-dul. CFR, ZonaPoliclinică ( Cartier Policlinică, Parcul Elevilor, loc de joacă Str. Ramadan, loc de joacă Șos. Sloboziei, loc de joacă Str. Prunaru, Zona Istru, Zona ANL –URI ( Steaua Dunării, Obor, Port) ,unitățile de învățământ ( grădinițe, școli, licee) de pe raza municipiului Giurgiu, cimitirele Smârda, Sf. Haralambie, Sf. Gheorghe precum și zonele cu acumulări de apă și vegetație abundentă.

Program de dezinsecție terestră ce se va efectua între orele 06:00 – 10:00 și 18:00 – 22:00 astfel:

1. Zona Tineretului ( Tineret Sud, Pasarelă CF, Bl. 60 Navrom, Piața Tineretului, Tineret Nord, Parcuri CF) 06 – 07 mai 2019 ,17 – 18 mai 2019
2. Zona Oinac ( Str. 1 Decembrie 1918, zona de blocuri cartier Oinac, Parc Tineretului – Steaua Dunării, Parc Tipografie ) 08 – 09 mai 2019, 19 – 20 mai .2019
3. Zona B-dul. București ( Pasarelă – Șos. București, Piața Decebal, cartier Negru Vodă, Parc Mihai Viteazul, Parc Clopotari, Str. Clopotari, zona LIDL, B-dul. Mihai Viteazul, Zona Primărie) 10 – 11 mai 2019, 21 – 22 mai 2019
4. Zona Centrală ( Parc Alei, Str. Mareșal Foch, Parc Expoflora, Parc Telefoane, Zona Romarta, CEC, zona adiacentă ANAF și Consiliul Județean, Str. Petre Ghelmez, Str. Foișor, B-dul. CFR. 12 mai 2019, 23 mai 2019
5. Zona Policlinică ( Cartier Policlinică, Parcul Elevilor, loc de joacă Str. Ramadan, loc de joacă Șos. Sloboziei, loc de joacă Str. Prunaru. 13 – 14 mai 2019, 24 – 25 mai 2019
6. Zona Istru 15 mai 2019, 26 mai 2019
7. Zona ANL –URI ( Steaua Dunării, Obor, Port)
Unitățile de învățământ ( grădinițe, școli, licee) de pe raza municipiului Giurgiu.
Cimitirele Smârda, Sf. Haralambie, Sf. Gheorghe. 16 mai 2019 , 27 mai 2019
Menționăm că programul va fi respectat doar dacă vremea va fi favorabilă și nu vor fi întregistrate precipitații.

Ultima modificare: 23.04.2019 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul COMUNICAT DE PRESĂ